Kaç Yaşındayım?

Yaşınızı hesaplamak için aşağıdaki forma Doğum Tarihinizi gün-ay-yıl olarak giriniz ve HESAPLA butonuna basınız.

Araştırmalarınızın sonucunda insanların hayatları boyunca birçok şeyi merak ettiğini görüyoruz. Ama bu araştırmaların sonucunda insanların merak ettikleri herşeyi artık internet üzerinden aradığını biliyoruz. İnternet alemi ve sanal ortam bu kadar ilerlemişken insanların hesaplama ile alakalı en çok merak ettiği konulardan birini bulmak için yola çıktık. Sadece hesaplama ile alakalı araştırma yapıyoruz çünkü sitemizin yegane hedefi hesaplama-çeviri kelimesidir. Kısacası insanların en çok merak ettiği şeylerden birisinin yaşı olduğunu gördük. Bunun için yaş hesapla aracı yapmaya karar verdik. Bu hesaplama aracı sayesinde “Kaç yaşındayım” sorusunu cevaplayabilirsiniz.

Yaş hesaplama konusunda belli bir araştırma sonucunda aslında insanların yaşından ziyade hangi yaşın içinde olduğunu hangi yaştan gün aldığını yada kaç gün yaşadığını hesaplama ihtiyacı içinde olduğunu gördük. Bu yüzden yaş hesaplama aracımızın birçok isteğe cevap vermesi gerekiyordu. Bunun için yukarıdaki en iyi yaş hesaplama aracını sizler için konuya yerleştirdik. Yukarıdaki yaş hesaplamanızı online olarak yapabilir ve yaşınızla alakalı birçok ayrıntıya ulaşabilirsiniz. Bu hesaplama aracı sayesinde tüm yaş sorularınıza cevap bulabileceğinizi umuyoruz.

Araştırmalarımızı yaparken birçok platformdan yararlandığımızı söyleyelim. Özellikle bu platformların başında Google Adwords var. Büyük bir hizmet olarak sunulan bu hizmetten faydalandık ve sizlerin isteklerine göre programı şekillendirdik. Site ekibi olarak bizim için en önemli kriter kullanıcılarımızın faydasına olabilecek işler yapabilmektir. Araştırmalarımızın sonunda kullanıcıların yaş hesaplama kelimesinden ziyade bu kelimeye ekledikleri kombinasyonları inceledik ve arama yapan kişilerin ihtiyaçlarına hitap etmek istedik.

Yaş Nedir?

Yaş bir insanın doğumundan itibaren bugüne kadar ki geçirdiği süreyi takvime göre yıl olarak hesaplamaktır.

Kaç Yaşındayım Nasıl Hesaplanır?

Yaş hesaplama konusunda yaşı doldurmak, içinde olmak, yaştan gün almak gibi terimleri görmemiz mümkündür. Bu terimleri açıklamadan önce insanların genellikle kullandığı yaş ifadesinin hangisi olduğunu açıklayalım. Bir insana “Yaşın kaç” diye sorulduğu zaman verdiği cevap genellikle içinde bulunduğu değil doldurduğu yaştır.
Örnek olarak bir kişi 29 yıl 10 aydır yaşıyorsa bu kişi yaşına 29 diyecektir.
Yani içinde olduğunuz yaştan, yıldan ziyade doldurduğumuz yıl bizim yaşımızdır. Bu konuda insanların kafasının çok karıştığını gördüğümüz için açıklama ihtiyacı hissettik. Tabiî ki yukarıdaki yaş hesaplama aracında sizlere kaç yıl yaç ay kaç gün yaşadığınızı ayrıntılı olarak verdik.

Dünyada Yaş Hesaplama

Dünyada yaş hesaplama konusunda bazı farklılıklar olsada neredeyse dünyadaki ülkelerin tamamına yakını yaş hesaplamada yukarıda hesaplama aracında bulunan yıl olarak hesabı kullanır. Yani dünyanın bir ülkesine gittiniz (ABD, Kanada, Avustralya, İngiltere, Almanya vs) Burada birine yaşını sorarsanız merak etmeyin sizin kullandığınız yaş hesaplama sistemini kullanıyor. Mesela Çin’e giderseniz orada yaş hesaplama konusunda bazı farklı uygulamalar görebilirsiniz. Çünkü Çin’de doğum tarihininiz çin takvim başlangıcına gelmesi demek sizin yaşınıza 1 yada 2 yaş eklemenizi gerektirir. Bu durumda bazı kişilerin yaşının bizlere göre 2 yaş farklı olmasına sebep olabilmektedir.

İçinde Olduğunuz Yaş

Sizlerin en çok merak ettiği konulardan birisi içinde bulunduğumuz yaş olgusudur. Burada sizlerin içinde bulunduğu yaşın önemli olduğunu vurgulayalım. Ama bunu yaşınızı söylerken kullanmayacaksınız. Çünkü birine yaşınızı söylerken içinde bulunduğunuz yaş değil doldurduğunuz yıl olarak yaşınızı söylersiniz. Özellikle birçok sınav yada yasal başvurularda şu ibareyi görürsünüz. “… yaşını doldurmuş olmak” Burada gördüğünüz gibi birçok kurum ve kuruluş başvuru için özellikle yaşınızı doldurmanızı belirtiyor.
Örnek: Siz 21 yaşındasınız. 21 yıl 11 aydır yaşıyorsunuz.
22 yaş şartını taşıyan bir iş başvurusunda şartlardan birisi yaşınızı doldurmanız ise maalesef bu işe başvuru yapamazsınız. Çünkü yaşı doldurmak demek bu durumda tam 22 yıl yaşamanız demektir.
yas hesaplama

Biyolojik Yaş Nedir?

Biyolojik yaş ise normal yaş hesaplama terimimizden farklı olarak açıklayabileceğimiz bir terimdir. Biyolojik takvim bir tarih ile hesaplanamaz. Bu yaş türü daha çok insanın yaşam tarzı, genetik yapı ve çeşitli çevresel faktörlere bağlı olarak değişmektedir. Biyolojik yaş hesaplamasının birçok yöntemi vardır. Sizlerin soruları doğrultusunda yaş hesaplama konumuzda biyolojik yaşın ne olduğundan bahsettik.

Zihinsel Yaş Nedir?

Zihinsel yaş ise bireyin o anki zihin durumuna bağlı olarak hesaplanan yaş türlerinden birisidir. Tabi bu yaşın bilimsel bir geçerliliği yoktur. Sadece akıl, zeka ve dikkat sorularına cevap vererek hesaplanan yaş türüdür. Sitemizde zihinsel yaş hesaplama ile ilgili herhangi bir hesaplama aracı bulunmamaktadır.

Yaş Büyültme ve Yaş Küçültme

Birçok insan bazı sebeplerden dolayı mahkeme aracılığı ile yaşını büyültüp veya küçültebilmektedir. Tabi bunun yanında birçok farklı sebeplerden dolayı doğum tarihini kimliğine doğru olarak yazdıramayan bireylerde bulunmaktadır. Örnek olarak iletişimin ve imkanların bulunmadığı bir köy yerinde doğan çocuk aylar sonra yeni doğmuş bir bebek gibi nüfusa kaydedilebiliyor. Burada size tavsiyemiz eğer gerçek yaşınızı öğrenmek istiyorsanız yukarıdaki hesaplama bölümüne gerçek doğum tarihinizi girmeniz. Tabi bunu bilmiyorsanız kimliğinizle hesaplama yapmanız gerekir. Resmi iş ve işlemler için yaşınızı hesaplıyor iseniz kimlikte bulunan yaşınızı yazmanız gerekmektedir.

Yaş Analizi Nedir?

Özellikle son zamanlarda sıkça duyduğumuz fotoğraftan yaşınızı tahmin eden programlar görmekteyiz. Evet bazen çok yakın tahminler ile bu programlar bizleri şaşırtır. Bu programlar milyonlarca insan tarafından büyük ilgi görmüş ve halen kullanılmaktadır. Tabi programlar gözlüklü olmanıza ve saçlarınızın beyaz olmasına göre bazen çok farklı sonuçlar çıkarabilmektedir. Bu tür programların belli kriterlere göre tahmin yaptığını unutmayınız.

Yaşıma Matematiksel Olarak Nasıl Hesaplarım?

Yaşınızı sizde bir kalem ve kağıtla hesaplayabilirsiniz. Bunun için elbette öncelikle birkaç matematiksel işlemi bilmeniz gerekir. Doğum tarihinizi yazdıktan sona içinde bulunduğunuz günün tarihini gün ay yıl olarak yazıp birbirinden çıkarmanız gerekir. Bu çıkarma işleminden sonra çıkan sonuç sizin yaşadığını süredir. Bu işlemden sonra kalan yıl ise yaşınızdır. Yani “Kaç yaşındayım” sorusunun cevabını kağıt kalemle bulmuş olursunuz.

Kaynak / Alıntı

Bu sayfadaki içeriğin herhangi birine kendi web sitenizde atıfta bulunursanız, lütfen bu sayfayı orijinal kaynak olarak belirtmek için aşağıdaki kodu kullanın.

Bir yorum yap...