1 Metre Kaç Cm?

1 Metre Kaç Santimetre?

1 Metre = 100 cm’dir.

Yazdığımız gibi 1 metre 100 santimetreye denk gelmektedir. Daha önce 1 metre kaç mm yapar bunu paylaştık.

Günümüzde metre kavramı birçok alanda kullanılmaktadır. Gündelik olarak hayatımızda kullandığımız gibi birçok bilim dalında aktif olarak kullanılmış bir kavramdır.

a

Uzunluk birimi olan metre Dünya’da artık neredeyse tüm insanlık tarafından kullanılan bir birim haline gelmiştir. Bu durum tabi ki de birçok olası hatanın önüne geçmiştir. Örnek olarak metre kavramı olmadığını düşünelim. Bir terzi dikeceği bir kıyafete kumaşı standart olmayan bir ölçü ile ölçerse bu ölçümden zarar edebilir. Bu yüzden standart bir ölçü birimi olan metre bizim hayatımızı kolaylaştırır.

Matematik alanında birçok işlemin yapılmasını sağlayan bu birim matematik dersinde de kullanılmaktadır. Öğrencilerin ilkokuldan itibaren hayatına giren bu kavram eğitim hayatı boyunca karşısına çıkmaktadır. Öğrenciler için ölçü birimlerinin büyükten küçüğe doğru sıralayalım (kısaltmaları parantez içinde yazmaktadır):

  1. Kilometre (km)
  2. Hektometre (hm)
  3. Dekametre (dam)
  4. Metre (m)
  5. Desimetre (dm)
  6. Santimetre (cm)
  7. Milimetre (mm)

Bu uzunluk ölçülerinin standart ve ayrıca evrensel birer ölçü birimleri olduğunu vurgulayalım.

Yani kısaca 1 metre kaç santimetre yapar sorusunun cevabı 100’dür. Yani 1 metre 100 cm’dir. Ayrıca ölçü birimleri arasında çeviri işlemleri yaparak bu sonuca kolayca ulaşabiliriz.

2 Comments

  1. Jale
    • bobby

Yorum Yap