Kale Kaç Metre?

Futbol Kalesi Kaç Metredir?

Sizlere daha önce futbol sahası ölçülerini verdik. Şimdi bu konumuzda futbolda kale ölçülerini vereceğiz. Fifa’nın Futbol kurallarına göre kale ölçüleri:

  • Yatay şekilde duran iki direğin arası 7,32 metredir. (Direkler dahil değildir. Yani sadece aradaki mesafe kastedilmiştir.)
  • Zemin ile üst direk arasında ki mesafe 2,44 metredir. (Üst direk dahil değildir.)

Futbol Kalesi Kaç Metredir

Şunu düşünebilirsiniz bu virgüller neye göre belirlenmiş. Yani kale direği net bir ölçüde neden yapılmamış diye düşünebilirsiniz. Cevap verelim: Dünyada farklı ölçü birimleri kullanıldığından kale direklerinin metreye çevirimi küsüratlı çıkmaktadır. Şöyle söylersek daha doğru olacaktır. İki direğin arası 8 yrd (yarda bir uzunluk birimidir), zemin ile üst direk arası 8 fit‘dir. Aslında kale ölçüleri nettir. Ama ülkemizde yoğun olarak kullanılan ölçü birimi metreye çevirince yukarıdaki değerler ortaya çıkar. Ayrıca “1 fit kaç metre?” konumuza bakmanızı ve çevirileri kontrol etmenizi öneririz.

Kale direkleri ise en çok 12 cm yani diğer bir birim ile 5 inç olabilir.

Şimdi gerçek değerleri öğrencince aklınızdan kalenin ne kadar büyük olduğunu geçirip kalecilerin işinin gerçekten zor olduğunu düşünebilirsiniz. Enine 7,32 metre, boyuna 2,44 metre bir alandan küçücük bir topu engellemek…Bir kıyaslama yapabilmeniz için sizlere dünyanın en uzun kalecisini veriyoruz:

Vanja Ivesa araştırmalara göre dünyanın en uzun kalecisi konumunda. Böyle bir rekor olmadığı için profesyonel futbol çevresinde yapılan araştırmalara göre en uzun kaleci bir zamanlar Eskişehirspor ve Elazığspor formasını giyen Vanja Ivesa’dır. Vanja Ivesa’nın boyu 205 cm’dir. Sizce zıplamadan kollarını kaldırsa üst kale direğine değebilir miydi acaba?

Kaynak / Alıntı

Bu sayfadaki içeriğin herhangi birine kendi web sitenizde atıfta bulunursanız, lütfen bu sayfayı orijinal kaynak olarak belirtmek için aşağıdaki kodu kullanın.

Bir yorum yap...