Everest Dağı Kaç Metre?

Everest Dağı, 8.848 metre yüksekliğinde dünyanın en uzun ve en tanınmış dağıdır. Ayrıca bu yüksekliğin feet biriminden değeri 29.029 feet‘dir.

Kaynak: enkucuk

everest GIFAsya’da bulunan Everest Dağı Nepal ve Çin sınırında bulunuyor.

İlk başarılı tırmanış, 29 Mayıs 1953’te Edmund Hillary ve Tenzing Norgay tarafından yapıldı.

Sherpa Babu Chiri, Everest Dağı’nın zirvesinde 21 saat 30 dakika kaldı.

Fransa Jean-Marc Boivin, Everest Dağı’nın zirvesinden en hızlı iniş yaparak 11 dakika içinde hızlı bir şekilde yamaç paraşütü yaptı.

Yükseklik konusunda Çin ve Nepal yetkilileri söz sahibi olduğu için iki ülke yetkilileri Everest dağının yüksekliğini farklı olduğunu söylemiş ve savunmuşlardır. Nepal yetkilileri zirvedeki kar kalınlığınında hesaplaya katılarak hesaplanması gerektiğini söylerken Çinli yetkililer kar kalınlığını ise hesaplamaya katılmaması gerektiğini savunuyordu. İki ülke yetkilileri anlaşmaya varması sonucunda kar kalınlığınıda yükseklik hesaplamasına dahil ederek Everest kaç metre sorusunun cevabını net olarak verdiler.

Everest Dağı, tecrübeli dağcılardan tutunda amatör dağcıların bile hayallerini süsleyen bir dağdır. Ama bu tırmanışı gerçekleştirebilmek için çok tecrübeli bir dağcı olmak gerekir çünkü 8000 feet’den fazla tırmanmak kolay bir iş değil. İrtifa hastalığı, hava durumu ve rüzgar Everest’e tırmanacak dağcıların üzerinde durması gereken konuların başındadır.

Everest Dağı, iki ana tırmanma rotasına sahiptir. Nepal’in güneydoğu sırtı ve Çin tarafından kuzey sırtı rotasına sahiptir. Bugün, teknik bakımdan daha kolay olan güneydoğu sırt hattı daha sık kullanılmaktadır.

1922’de Brit George Finch ilk kez oksijen kullanarak bir tırmanma girişiminde bulundu, ancak tırmanma çığ tarafından engellendi ve başarısız oldu.

Haziran 1924’te Mallory ve Andrew Irvine, zirveye ulaşma girişimlerinden sağ çıkamadı. 1999’da yapılan bir seferde Mallory’nin cesedi bulundu.

Everest’te hayvan ve bitki yaşamına değinelim. Biliyorsunuz belli bir yükseklikten sonra iklim koşulları ağırlaştığından bitki ve hayvan yaşamı olanaksız hale gelmektedir. Everest Dağında 5.750 metre’den yukarıda hiçbir bitki yoktur. Ama alt bölgelerde huş ağacı, ardıç, mavi çam, köknar ve bambu yetişir. Geyik, tibet sığırı, kar leoparı ve Himalaya siyah ayıları, Himalaya kurtları, dağ tilkileri ve tavşanların Everest Dağında yaşadığı tespit edilmiştir.

Kaynak / Alıntı

Bu sayfadaki içeriğin herhangi birine kendi web sitenizde atıfta bulunursanız, lütfen bu sayfayı orijinal kaynak olarak belirtmek için aşağıdaki kodu kullanın.

Bir yorum yap...