Erciyes Dağı Kaç Metre?

Erciyes Dağı Kaç Metre Yüksekliktedir?

Erciyes Dağı’nın yüksekliği 3917 metredir. Yanında Küçük Erciyes diye adlandırılan zirvesinin yüksekliği de 3703 metredir. Kayseri’nin kış turizmi için en gözde yerlerinden birisidir. Ayrıca İç Anadolu Bölgesinde Erciyes’ten yüksek bir dağ bulunmamaktadır. Bu da Erciyes Dağı’nı İç Anadolu Bölgesinin en büyük dağı yapmaktadır. Etrafındaki bazı şehirlerden açık havada çıplak gözle görülebildiği gözlenmiştir.

Erciyes Dağı Kaç Kilometredir?

Merak edenler için Erciyes Dağı’nın yüksekliğinin kilometre cinsinden verelim. Erciyes Dağı’nın yüksekliği 3 km 917 metre yapmaktadır.

Erciyes Kayak Merkezi

Türkiye’nin hatta Dünyanın gözde kayak merkezlerinden biri olan Erciyes kayak merkezi Kayseri’nin bir sembolü haline gelmiştir. Erciyes kayak merkezi  Kayseri halkına da büyük istihdam sağlamaktadır. Erciyes’e günden güne yeni projeler ve yeni yeni oteller yapılmaktadır.

Erciyes’e ulaşım çok kolay bir hale getirilmiş olup artık teleferik ile de isteyenler Erciyes’e çıkabilmektedir. Bunun yanında Kayseri üzerinden Erciyes’e çıkanları ise çift şeritli bakımı sürekli yapılan bir asfalt yol beklemektedir. Ayrıca kayak sezonu boyunca kar küreme araçları sürekli yolları açık tutmaya çalışmaktadır. Fırtına haricinde yollar genellikle ekipler tarafından temizlenmektedir.

Ayrıca Türkiye’nin en büyük meydanı da Kayseri meydanıdır.

Ayrıca Erciyes Dağı Develi ve Kayseri’yi birbirinden ayırmaktadır. Kayseri’ye 25 kilometre mesafede olan Erciyes kayak merkezi kesinlikle görülmesi gereken bir güzelliktedir.

 

Kaynak / Alıntı

Bu sayfadaki içeriğin herhangi birine kendi web sitenizde atıfta bulunursanız, lütfen bu sayfayı orijinal kaynak olarak belirtmek için aşağıdaki kodu kullanın.

Bir yorum yap...