Bağırsak Kaç Metre?

Bağırsak Kaç Metredir?

Bağırsak, vücudumuzun en uzun organıdır ve kişiden kişiye ya da yaştan yaşa, belirli özelliklere göre bu ince bağırsak ve kalın bağırsağın uzunluğu değişiklik göstermektedir.

Kalın Bağırsak Kaç Metredir?

Sindirim ve boşaltım sistemlerinin her ikisinde de bulunan bu organ, ince bağırsak ve anüs arasındaki kısımda bulunur. Toplam uzunluğu değişiklik göstermesine rağmen 1,5 – 2 metre arasında bir uzunluğa sahiptir genellikle.

Kaynak: https://www.kacvar.com/insan-vucudunda-kac-kemik-var/

Kalın bağırsağın ince bağırsaktan farkı genişliğinin daha fazla olması ve daha kısa olmasıdır. Bu organ, kalın bağırsakta tuzların aktif taşıma ile emilmesini, artık posaların dışkıyı oluşturmasını ve bunların anüse ulaşımını sağlar. Kısaca ince bağırsaktan sonraki adımda yer alan bu organ, dışkının vücut içinde üretildiği ve anüse taşındığı son aşamadır.

İnce Bağırsak Kaç Metredir?

Sindirimde mide ile kalın bağırsak arasında kalan bölümde yer alır ve boşaltım sisteminde de yer alır. Genellikle beş yaşından büyük insanlarda uzunluğu 5 ve 6 metre arasında değişmektedir. İnce bağırsakta enzimler ve kaslar yardımıyla besinlerin son sindirimi hem fiziksel hem de kimyasal yolla yapılır. Bu açıdan oldukça önemli ve diğer organlardan farklıdır.

Mideden sonraki adımdır ve kalın bağırsaktan önce besinleri tamamen sindirerek işe yarayacak besin maddelerinin kana geçişini sağlar. Kalın bağırsağa sadece işe yaramayan posa maddeler dışkıya dönüşmesi amacı ile gönderilir ve işe yarayan besinlerin uğradığı son nokta ince bağırsak olduğu için sindirimin son noktası olarak da kabul edilebilir. Genellikle çoğu kitapta ince bağırsak boşaltım sistemi organı olarak kabul edilmez.

Bağırsaklarımız en uzun organlarımız olduğu gibi vücutta belki de hiç dinlemeden çalışan sayılı organlardandır. Sürekli işlev içindedir ve özellikle ince bağırsak çok uzun olduğu için sürekli içinde bir dolaşım söz konusudur. Besinlerin bu yolu takip etme süreleri kişiden kişiye değişir ve metabolizik hız bu boşaltım aşamasında oldukça önemli rol alır. Bağırsakların daima sağlıklı kalması için gerekli besinler alınmalı, daha az posalı besinler tüketilmeli ve bağırsaklar gereğinden fazla yorulmamalıdır. Bu sayede sağlıklı bağırsaklara sahip olmak mümkündür.

Kaynak / Alıntı

Bu sayfadaki içeriğin herhangi birine kendi web sitenizde atıfta bulunursanız, lütfen bu sayfayı orijinal kaynak olarak belirtmek için aşağıdaki kodu kullanın.

Bir yorum yap...