Ağrı Dağı Kaç Metre?

Ağrı Dağı Kaç Metredir?

[su_note note_color=”#ff213e” text_color=”#ffffff”]Ağrı Dağı yani Türkiye’nin en yüksek dağı 5137 metredir.[/su_note] Ağrı Dağı sönmüş volkanik bir dağdır. Ağrı Dağı’nda en son volkanik hareket ise 1840 yılında yaşanmıştır.

Ağrı Dağı Kaç Kilometredir?

Ağrı Dağı metre olarak 5137 metre yüksekliğinde olduğunu söyledik. Bu birimi kilometre olarak ifade edecek olursak Ağrı Dağı’nın yüksekliği 5 km 137 m yapmaktadır. Ağrı Dağı Türkiye’nin en yüksek dağı olduğu için Türkiye’de nadir görülebilecek bazı özellikleri de üzerinde barındırır. 4 mevsim boyunca Ağrı Dağı’nda kar buzullar erimeden varlığını koruyabilmektedir. Bu yükseltinin de etkisi ile ortaya çıkan soğuk havanın etkisi ile mümkün olmaktadır. Ayrıca ülkemiz yükselti ve dağlar açısından bazı ülkelere göre zengin bir ülkedir.

Dünya’nın En Yüksek 2.Volkanik Dağı Ağrı Dağı

Ağrı Dağı devasa büyüklüğü ile Dünyadaki bazı sıralamalarda kendine yer bulabilmektedir. Dünyanın en büyük volkanik dağlar sıralamasında Meksika’daki Popocatépetl’den (5462 metre) sonra Dünyanın en büyük 2.volkanik dağıdır. Bu sıralamanın sadece volkanik dağlar sıralamasında geçerli olduğu belirtelim. Çünkü Ağrı Dağı bilimsel olarak hazırlanan dünyanın en yüksek dağları sıralamasında ilk 100’e bile girememektedir. Çünkü Dünyadaki bütün dağlar baz alındığında Ağrı dağı emsallerinin yanında en küçük bir dağ olarak kalmaktadır. Dünyanın en yüksek dağları sıralamasında 100. sıradaki dağ 7221 metredir. Bu da Ağrı Dağı’nın sıralamaya neden giremediğini göstermektedir.

Atatürk Zirvesi ve İnönü Zirvesi

Ağrı dağının 2 büyük zirvesi bulunmaktadır. Bu zirvelerden büyüğü yani 5.137 metrelik zirvenin adı Atatürk zirvesidir. 3.898 metrelik diğer zirvesinin adı ise İnönü zirvesidir.

Ağrı Dağı’nın Komşuları

Ağrı, ülkemizin doğu ucunda sınır bölgesinde bulunan bir ilimizdir. Ağrı Dağı da Ağrı ilinin sınır ucun yakın bir bölgede bulunmaktadır. Bu da bu dağı İran’a 16 km ve Ermenistan’a 32 km ile komşu yapmaktadır.

Dağcıları Gözdesi Ağrı Dağı

Ülkemizde de son zamanlarda dağ sporlarının gelişmesiyle birlikte Ağrı Dağı’na olan ilgide zamanla artmaktadır. Özellikle zirveye çıkma maratonu her dağcının yaşamak isteyeceği bir heyecandır. Ağrı Dağı’na tırmananlar genel olarak 4-5 günde bu tırmanışı anca bitirebilmektedir.

Ayrıca Nuh’un gemisinin Ağrı Dağı’na oturduğu genel bir inanış olarak halk tarafından bilinse de bunun bilimsel bir doğruluğu ve geçerliliği yoktur.

Kaynak / Alıntı

Bu sayfadaki içeriğin herhangi birine kendi web sitenizde atıfta bulunursanız, lütfen bu sayfayı orijinal kaynak olarak belirtmek için aşağıdaki kodu kullanın.

Bir yorum yap...