1 Litre Süt Kaç Kg Gelir?

Bu yazımızın tamamını okuduğunuz zaman süt-kg dönüşümünde kafanızda soru işareti kalmayacaktır. Daha önce 1 kg kaç litre konumuzda 1 litre suyun 1 kilogram olduğunu söyledik. Tabi bunu söylerden suyun yoğunluğundan dolayı bu değerin eşit çıktığını başka sıvılarda bu değerin tutmayacağını söyledik. Şimdi gelelim süte:

1 Litre Süt Kaç Kilogram’dır?

Süt sudan daha yoğun yani özkütlesi daha büyük olduğundan 1 litre süt 1 kg’dan daha ağır gelir. 

Uzmanların araştırmalarına göre yaklaşık olarak bir litre süt 1 kg 28 gram ve 1 kg 370  gram arasında gelmektedir.  Bu değişkenlik inek, keçi, manda, koyun gibi hayvanların sütlerinin özkütlelerinin farklı olmasından kaynaklanır.

1 Litre Süt Kaç Kilogram

Sonuç olarak süt saf bir madde olmadığı için bilimsel olarak net bir değer verilemez. Ama uzmanların çıkardığı yaklaşık değerleri yukarıda verdik.

Süt’ü Ölçmek için Daha İyi Anlayalım

Süt çok besleyici ve çok yönlü bir besindir. İnsanlar sütlerini doğal haliyle içmenin tadını çıkarıyorlar ve aynı zamanda tereyağı, yoğurt, peynir ve dondurma da dahil olmak üzere geniş bir gıda yelpazesi çeşidi yapmak için kullanıyorlar. İnek, keçi, koyun ve manda da dahil olmak üzere evcilleştirilmiş çeşitli memelilerden üretilen sütleri içiyoruz. Ticari üretim ve tüketimin başlıca kaynağı inek sütleridir.

Çoğu süt % 80 ila 90 arasında sudan oluşur. Kalan yüzde 10 ise yağlar, karbonhidratlar, proteinler, mineraller ve vitaminler de dahil olmak üzere sağlıklı olmak için vücudun ihtiyaç duyduğu başlıca besin maddelerinden oluşur.

İnek sütü yaklaşık% 87 su,% 3-4 protein,% 4-4.5 yağ ve yaklaşık% 4.5 süt şekeri (laktoz) içerir. Genellikle yaklaşık yüzde 3,5 ila 5 arasında yağ içerir. Laktoz, yalnızca sütte bulunan bir tür şekerdir ve süte tatlı tadını verir. Süt içeriğinin yüzde 5’ini oluşturur.

Kaynak / Alıntı

Bu sayfadaki içeriğin herhangi birine kendi web sitenizde atıfta bulunursanız, lütfen bu sayfayı orijinal kaynak olarak belirtmek için aşağıdaki kodu kullanın.

Son Yorumlar

  1. Haluk BEY Mart 17, 2018
  2. Ali Mayıs 29, 2018
    • Mehmet Ağustos 6, 2018
  3. Kazım Eylül 1, 2018

Bir yorum yap...