1 Kilometre Kaç Metre?

1 Kilometre 1000 metredir. (Bir kilometre Bin metredir.)


Çevirmek istediğiniz değeri girip Çevir butonuna basınız. (Kilometre ya da metre değeri girebilirsiniz.)

Metre
Kilometre


Kilometre Nedir?

Kilometre , bir metrik uzunluk birimidir ve 1000 metre anlamına gelir. Ülkelerin çoğunda, iki coğrafi bölge arasındaki mesafeyi ölçmek için yaygın olarak kullanılan bir uzunluk birimidir. Kısaltma “km” dir. Ülkemizde de iki mesafe arasını ölçme de kullanılır.

Kilometre dünya çapında, karadaki coğrafi konumlar arasındaki mesafeleri ifade etmek için kullanılan bir birim olarak kullanılmaktadır ve çoğu ülkede bu amaç için resmi birimdir. Birleşik Krallık ve Amerika Birleşik Devletleri km yerine mil değerini kullanmaktadır.
Kilometre, belirli bir yere seyahat için kalan mesafeyi göstermek için en çok yol levhalarında kullanılır. Aynı zamanda, düz bir çizgide (Dünya yüzeyinde) iki konum arasındaki mesafeyi tanımlamak için en popüler birimdir.

Metre Nedir?

Metre metrik sistemdeki bir uzunluk birimidir ve Uluslararası Birim Sisteminde (SI) temel uzunluk birimidir. Kısaltması “m” dir. SI ve diğer sistemlerde temel ölçü birimi olarak kullanılan metre bazı ölçü birimlerini oluşturmak için temel olarak da kullanılır.

“Bir kilometre kaç metre?” sorusunun cevabını verdik. 1 kilometre (km) 1.000 metredir (m). Kilometre uzunluk ölçmek için kullanılan evrensel ve standart bir ölçü birimidir. Hayatımızın birçok noktasında karşımıza çıkan kilometre özellikle yol hesaplamalarında kullanmaktayız. İnternette basit bir araştırma yapınca neredeyse kilometreyi şehirler arası mesafe sorgulamalarından başka bir yerde kullanmadığımızı görüyorum. Kilometreyi hayatımızda birçok alanda kullanmaktayız. Deprem derinliğinin belirtilmesinde, ülke sınır uzunluklarında, uçakla yolculuk mesafelerini hesaplamada, arabanın ne kadar yol yaptığının hesaplanmasında ve daha birçok yerde kilometre kavramı karşımıza çıkar.

Bu yazımızda 1 kilometre kaç metre yapar bunun cevabını verdik. Bunun dışında yukarıdaki hesaplama aracını kullanarak sizde kilometre ve metre çeviri işlemlerini yapabilirsiniz.

Kaynak / Alıntı

Bu sayfadaki içeriğin herhangi birine kendi web sitenizde atıfta bulunursanız, lütfen bu sayfayı orijinal kaynak olarak belirtmek için aşağıdaki kodu kullanın.

Bir yorum yap...