1 Kilogram Kaç Litre?

1 kilodaki litre miktarı ölçülen maddenin yoğunluğuna bağlıdır. Litre hacim birimi, kilogram ise bir kütle birimidir. Bir kilogram tıraş köpüğünü ölçersek birkaç litre ortaya çıkarken, 1 kilogram çelik bir litreden daha az bir miktara denk gelecektir. Yani bu durum maddeye bağlı değişkenlik gösterir.

Uyarı: Yani 1 kilogram traş köpüğü ile 1 kilogram çeliği karşılaştırdık. Köpük yaklaşık olarak 3 litre gelirken çelik yaklaşık yarım litre gelecektir.

Peki Nedir Gerçek Değerler?

Ölçülen madde litre başına 1 kilograma yakın bir yoğunluğa sahip olduğunda litre ve kilogram yaklaşık olarak eşdeğerdir. Bu yoğunlukta yaygın olan madde sudur. Suda yüzen maddeler (yağ gibi) daha düşük yoğunlukta olup aynı kütle için daha büyük bir hacme sahiptir. Tersine, batan maddeler daha yoğun ve daha az hacimdedir. Buna bağlı olarak eğer sudan bahsediyorsak 1 kilogram su= 1 litre su diyebiliriz. Ama diğer maddeler için aynı şeyleri söylemek mümkün değildir.

Kısaca:

1 Litre Su=1 Kilogramdır.

Kaynak / Alıntı

Bu sayfadaki içeriğin herhangi birine kendi web sitenizde atıfta bulunursanız, lütfen bu sayfayı orijinal kaynak olarak belirtmek için aşağıdaki kodu kullanın.

Bir yorum yap...